Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

Jachty żaglowe - mikro

bogart58 - 2008-07-25, 11:42
Temat postu: mikro
Witam wszystkich
Od pewnego czasu znudzony i często zdegustowany WJM myślę o odkrywaniu innych zbiorników wodnych w Polsce. W tym celu noszę się z zamiarem zakupu jachtu klasy mikro. Czy ktoś z koleżanek i kolegów może się podzielić ze mną swoją wiedzą na temat jachtów tej klasy. Jaki kupić aby łódka i pływała i dało się w niej w miarę pomieszkać w dwie osoby? Przyznam że osobiście nigdy na mikro nie pływałem choć słyszałem że to dosyć sympatyczne łódki.

Sławek - 2008-07-29, 07:29

nie pływałem , ale byłem we wnętrzu Mikro-Polo Wnętrze obszerne z 4 kojami stołem i kambuzem . Brak półpokładów ogranicza nieco komunikacje wzdłuz jachtu ale poprawia ilość miejsca w kabinie. Są jakby dwa rodzaje mikro , sportowe do regat z lepszym osprzetem żaglami ale skromnym wyposażeniem hotelowym ( mała kabina ) i Mikro turystyczne. Oprócz Mikro Polo jest jeszcze Mikro proj Kubaszewskiego , Piesniewicza , bardziej sportowe i Viko z Poznania o wyzszej burcie typowo pod turystykę. Podobno wszystkie bardzo dobrze pływają
bogart58 - 2008-07-29, 15:05

Dzięki za te informacje. O łódkach VIKO z Poznania słyszałem dużo złego. Natomiast o Mikro-Polo dużo dobrego. Martwi mnie tylko to że to dosyć stara konstrukcja. Może ktoś z forumowiczów pływał na Mikropolce ? Mam o niej informację z testów w "Żaglach" ale te testy nie zawsze moim zdaniem są obiektywne. Może ktoś pływa na Mikropolce i podzieli się swoimi wrażeniami
Sławek - 2008-07-30, 06:44

Viko ostatnio poprawiło jaskość i obecne skorupy nie odbiegaja od innych producentów.Viko 20 jest jachtem stricto turystycznym z kabina wc kambuzem i 4 kojami. Byłem w srodku. Jak pływa nie wiem . Gośc który obok mnie cumuje i ma Mikro-Polo od wielu lat bardzi sobie ją chwali. Pozdrawiam Sławek
LYNX - 2008-10-28, 08:57

Do zeszłego sezonu byłem właścicielem Mikro Polo (LYNX). Jest to łódka o bardzo dobrych parametrach nautycznych. Lepiej chodzi na kursach ostrych, gorzej na pełnych. Choć są 4 koje to tak naprawdę jest to łódka dla 2 osób, a koje dziobową można przeznaczyć na bagaże. Miałem wersje z aneksem kuchennym, gdzie można było spokojnie przyrządzić posiłek dzięki wysokiej kabinie 1,40m. Zanurzenie bardzo małe co pozwoli Ci na dotarcie do każdego brzegu. W razie pytań , chętnie służę informacją na pw bądź pod tel. 697580700. Pozdrawiam LYNX
yrb - 2008-10-28, 14:08

Witam,

Miałem okazję pływać Micro-Polo i muszę przyznać, że chociaż wygląd zupełnie mi nie odpowiada to jest dość sporo miejsca w środku jak na nie najnowszą w końcu konstrukcję. Co do właściwości nautycznych to w trudnych warunkach nie mieliśmy okazji sprawdzić. W słabych i średnich spisuje się przyzwoicie. Pomijając wygląd - do rekreacyjnego pływania, przy uwzględnieniu ceny, nadaje się idealnie. Ocena: dobry z małym plusem. I takie jest moje ogólne wrażenie. Nie dokonywałem szczegółowych pomiarów ale pływało się dobrze.

Mikropolkę miałem kiedyś okazję obejrzeć na wodzie ale... niestety tylko przy kei. Nie wiem jak się pływa. Z tego co słyszałem to nie gorzej niż na innych turystycznych Mikro. Wnętrze według mnie trochę wygodniejsze niż Micro-Polo ale w tej wielkości jachtach ogromne znaczenie ma rozplanowanie przestrzeni w kabinie. Za to pokład dużo wygodniejszy do pracy. Z drugiej strony aż tak często się na dek nie wychodzi kiedy wszystko jest sprowadzone do kokpitu.

Najbardziej z oglądanych przeze mnie Micro (chociaż i tu nie miałem okazji popływać) podobał mi się Flyer 550. Na pokład wpuścił mnie bardzo uprzejmy żeglarz pływający razem z synem. To było dwa lata temu na przeciwko kanałów na Tałtach - pozdrawiam załogę Flyera. Wnętrze z wydzieloną kabiną dziobową i kuchenką na ściance działowej od strony mesy. O dziwo, jak na nieduży w końcu jacht, przestrzeni w środku nie brakowało. Do tego bardzo wygodny kokpit. Zdziwił mnie też kosz dziobowy, który bardziej pomagał niż przeszkadzał co też na tej wielkości jachtach nie jest wcale regułą.

Z Micro których nie miałem okazji "pomacać" stawiałbym na Jumpera - ale to tylko na podstawie zasłyszanych i przeczytanych tu i ówdzie informacji... no i może dlatego, że po prostu ładnie wygląda ;)

Generalnie jachtów klasy Micro pływa w Polsce sporo. Widziałem nawet kiedyś Micro drewniane. Przedział cenowy też jest tak ogromny jak różnice w jakości wykonania i stanie poszczególnych jednostek. Na pewno mając trochę czasu znajdzie się coś dla siebie. Jakiś czas temu nosiłem się z zakupem jakiejś 550tki ale pomysł jakoś się rozmył w zawirowaniach życia codziennego i pozostałem przy czarterze. Teraz pomysł odżywa powoli więc chętnie posłucham opinii innych.

pozdrawiam
Sebastian

arek - 2008-10-28, 17:32

Bardzo dobra i szybka lodka z kalsy Micro jest Micro Sherida 550. Konstrukcja bardziej regatowa, poniewaz we wnetrzu jest tylko 2 osobowa koja dziobowa i 2 koje po kokpitem. Mialem taka i naprawde polecam osoba, ktore lubia szybsze plywanie.
wojstaj - 2008-11-12, 21:59

Polecam Micro-Polo. Posiadamy w rodzinie taki jacht od 20 lat. Budowa własna przy pomocy fachowców z dawnego Foto-Pam Augustów. Wybudowałem go wraz z małżonką, teraz przy remontach i modernizacji pomagają synowie i ich kobiety. Jacht jest zdecydowanie t r a n s p o r t o w a l n y za niedużym samochodem - obecnie Kia Sportage ze względu na napęd na 4 koła przy wodowaniu. Dopiero w ubiegłym roku dorobiłem porządną przyczepkę. Jacht waży ze wszystkimi bambetlami - balast wewntęrzny, materace, osprzęt z kwasówki, maszt i bom, żagle, środki ratunkowe, silnik, wyposzrzenie kambuza no i w końcu coś do zjedzenia i wypicia ok. 1 tony. Sam byłem zdziwiony, że az tyle. Pływanie we 2 osoby z noclegami to przyjemność. Gotowanie główne najlepiej w achterpiku. W tym roku pływałem -oprócz swego macieżystego Jez.Rajgrodzkiego- po Jez.Wigry w 3 osoby, potem chłopcy ze swymi dziewczynami po Mazurach w 4 osoby . Nie było kłopotów ze slipowaniem. Na przyszły rok w planie Jez.Augustowskie i Pojezierze Ełckie. Przy zakupie Micro-Polo należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie balastu wewnętrznego- złe będzie ostrzył. Różne są też zabudowy wnętrza - zależy to w jakim rejonie kraju powstawały i z jakich dostępnych form.